5 dôvodov, prečo sú paradajky zdravé

5 dôvodov, prečo sú paradajky zdravé

V jedálničku našich detí bývajú paradajky zvyčajne obľúbené. Dokonca by sme im ich mali dopriať každý deň. Sú skvelé v surovom i tepelne spracovanom stave. Prečo sú také zdravé?

Očisťujú obličky

Paradajky môžu odvodňovať, a tak vynikajúco prečisťujú organizmus. Aj preto sú veľmi dobré pri problémoch s obličkami. To aj v prípade, že sa v nich vytvára jemný piesok alebo malé kamienky. Vtedy je však potrebné, aby ste vydlabali vnútro s jadierkami, pretože tie by mohli inak spôsobiť omnoho väčšie komplikácie. Postačí, keď použijete dužinu, ktorú rozmixujete na hustý nápoj a vypijete každé ráno na lačno. 

Posilňujú kosti

Pri paradajkách sa najčastejšie hovorí o obsahu lykopénu. Avšak málo z nás vie, že paradajky obsahujú aj veľa vápnika. Práve spojenie lykopénu a vápnika vytvára silnú kombináciu pre kosti. Výrazne ich posilňujú a v období dospievania sú veľmi dôležité, pretože v tomto období môžu byť kosti krehkejšie a deti môžu mať problémy aj s ich častejšou bolesťou. 

Zlepšujú zrak

V tomto prípade je lepšie konzumovať paradajky surové. Čo je zaujímavé? Zlepšujú zrak najmä pri nočnom videní. Mnoho ľudí má totiž vtedy problém, pretože nevidia tak ostro. Práve častou konzumáciou paradajok sa tento problém môže čiastočne upraviť. Deťom zabezpečujú správny vývoj očí.

Silné antioxidanty

Ďalšou výhodou je aj to, že paradajky výborne prečisťujú organizmus. Preto je vhodné konzumovať ich po chorobe – telo sa dá takto čo najskôr dokopy a veselo čelí ďalším bacilom, ktoré ho môžu napádať. Prečisťujú aj od všetkých negatívnych usadenín. Týmto upravujú priechodnosť čriev a komplikácie so stolicou. Vedeli ste, že pomáhajú aj po skončení fajčenia? Vtedy vás očisťujú od usadeného nikotínu a zároveň čistia usadeniny v pľúcach. 

Znižujú hladinu cholesterolu

Nachádza sa v nich dostatok vitamínu B a draslíka. Vďaka tomu sú vynikajúce pri problémoch s cholesterolom. Každé ráno stačí zjesť surovú paradajku a už po mesiaci pocítite, že sa tento problém výrazne zníži. Z rovnakého dôvodu chránia aj srdce a znižujú riziko kardiovaskulárnych problémov.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet