Ako detí naučiť jesť zdravšie?

Ako detí naučiť jesť zdravšie?

Deti zvyčajne zdravé potraviny neobľubujú, a preto s nimi neustále  vedieme boj. Spoločná večera či obed nemusia byť o neustálom presviedčaní, že hranolky nie sú zdravé. Poradíme vám rôzne tipy, ako naučiť deti jesť zdravšie. 

Začnite čo najskôr

Deti by sme mali viesť k zdravému stravovaniu už od útleho veku. Na začiatok je fajn skúšať domáce a lokálne potraviny. Ak ste nezačali od malička a chcete to zmeniť, tak prinášame ďalšie tipy. 

Buďte im príkladom

Ak očakávate, že vaše dieťa bude jesť zdravo, je dôležité, aby ste sa tak stravovali i vy. Rodič, ktorý fajčí, pije, večer sa napcháva slaninou či koláčmi neslúži ako dobrý príklad pri stravovaní. Jednoducho, keď chcete, aby vaše dieťa jedlo zdravšie, urobte tak aj vy. 

Nenúťte ich do jedla

Je lepšie dávať deťom menšie porcie ako veľké. Menej jedla pôsobí menej  odstrašujúco a deti tak majú viac odvahy pustiť sa do jeho konzumácie. Nechce dieťa jesť vôbec? Tak sa dohodnite na kompromise – napr. že zje aspoň polovicu. Ak však dieťa naďalej tvrdí, že hladné nie je, tak ho nenúťte. Mohli by ste mu tak vytvoriť odpor k jedlu. Ak mu nejaké ovocie či zelenina nechutí,  vyskúšajte iné. 

Odšťavujte

Ak chcete kombinovať zeleninu, ktorá vášmu dieťaťu nechutí, pridajte sladký banán. Môže sa stať, že dieťa nápoj aj tak odmietne. V tomto prípade vyskúšajte ešte malý trik. Kúpte v obchode džús, z ktorého budete po troškách odlievať a pridávať do vlastných ovocných štiav. Postupne pridávajte menej a menej. 

Neponúkajte im sladkosti ako odmenu

Najhoršie, čo môžete urobiť je, že ponúknete dieťaťu zmrzlinu, koláč alebo čokoládu ako odmenu za zjedenú zeleninu. Dieťa si tak bude myslieť, že sladkosť má väčšiu váhu ako zelenina. 

Ak jedno jedlo odmietne, nevarte mu ďalšie

Ak vaše dieťa nechce jesť, tak ho nechajte. Nech neje. Dajte mu pohár vody, aby sa upokojilo. Ak to pomôže, ponúknite mu polovičnú porciu. Neponúkajte mu iné jedlo. Bude to potom brať ako odmenu za svoje nevhodné správanie.

Nevzdávajte sa a jedlo ponúknite viackrát

Dieťa je často nerozhodné. Jednoducho nevie, čo si má o danom jedle myslieť. Niekedy ho musí ochutnávať niekoľkokrát, kým si k nemu vybuduje vzťah. Nenávidené jedlo si môže po čase obľúbiť, pretože v detskom veku sa chute veľmi rýchlo menia. 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet