Ako na horúčku u malých detí

ako-na-horucku-u-malych-deti

Či už ste prvorodičkou alebo ostrieľanou maminou – horúčky sú pre každú mamu náročné. Mať strach z horúčky vášho bábätka je prirodzené. Jediným problémom, ktorý môže nastať je, že teplotu odmeriate nesprávne. V tomto článku s vami podelíme o to, ako správne odmerať teplotu vášmu bábätku. 

Ktorý teplomer je najvhodnejší?

Nalepovacie teplomery

Vaše choré dieťa pravdepodobne neakceptuje klasický teplomer. Sú nepohodlné a môžu byť odstrašujúce. A práve preto sú pre deti vhodné nalepovacie teplomery. Po aplikácii monitorujú teplotu až po dobu niekoľkých hodín.

Klasické digitálne teplomery

Dostupné sú v akejkoľvek lekárni, pričom poskytujú rýchle a presné meranie teploty. 

Ušné teplomery

Určené sú deťom starším ako 6 mesiacov. Špičku teplomeru vložíte dieťaťu do ucha a meriate. 

Ako merať teplotu v závislosti od veku dieťaťa?

Existuje niekoľko metód merania teploty, ktoré sú vhodné iba pre deti určitého veku. To znamená, že je na rodičoch, ktorý teplomer a aký postup si vyberú. Používate teplomer správne? 

3 a viac mesiacov

Pomocou digitálneho teplomera získavame rektálnu teplotu. Z tejto nameranej hodnoty je potrebné odrátať 0,5 stupňa. Najprv je potrebné teplomer umyť mydlovou vodou, potom navlhčiť špičku teplomera vazelínou. Dieťa je potrebné uložiť na bruško na rovný a pevný povrch. Jednou rukou držte dieťa a druhou vložte teplomer do rektálneho otvoru. 

6 mesiacov až 4 roky

V tejto kategórii môžete stále používať rektálne meranie teploty. Ušný teplomer môžete využiť, keď majú deti 6 mesiacov. Potom môžete merať axilárnu teplotu (pod pazuchou). Avšak, tá nemusí byť vždy taká presná ako rektálna alebo ušná hodnota. Pri meraní axilárnej teploty vytiahnite dieťatku tričko a dajte teplomer do podpazušia. 

4 roky a staršie

Teraz môžete teplotu merať aj ústne. Ak budete teplotu merať týmto spôsobom, vždy počkajte 20 až 30 minút po tom, ako vaše dieťa prestalo jesť alebo piť. Vášmu dieťatku povedzte, aby okolo špičky teplomera zavrelo pery a držalo ich zatvorené. Kým teplomer meria teplotu, nemalo by rozprávať a dýchať by malo iba nosom. Ak vaše dieťa kašle alebo má upchatý nos, môže byť pre neho náročné udržať ústa zatvorené .

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet