Ako podávať deťom vitamíny a probiotiká

Ako podávať deťom vitamíny a probiotiká

Probiotiká majú svoje opodstatnenie. Dnes ich nájdeme dokonca už aj v každom jogurte. Sú však pre deti probiotiká bezpečné? Aké výhody im prinášajú?

Aké sú zdroje probiotík?

Základom by mala byť najmä strava, ktorú je potrebné deťom starostlivo vyberať. Probiotiká nájdeme najmä v jogurtoch a kyslých mliečnych produktoch. Jogurty obsahujú aj veľké množstvo pridaných konzervačných látok a farbív. Tie nevytvárajú podmienky na prežitie prirodzených laktobacilov. Tieto produkty preto treba konzumovať vo veľkých množstvách. Aj preto je vhodné užívať probiotiká vo forme sirupov, kvapiek či tabletiek. 

Sú probiotiká pre deti škodlivé?

Netvrdíme, že sú probiotiká škodlivé pre deti, ale nie je ani dokázané, že by im nejako extrémne pomáhali. Účinok probiotík pri deťoch je krátkodobý a fungujú len vtedy, keď deti túto výživu konzumujú, resp. kým ju nevylúčia z tela.

Kedy liečba probiotikami nefunguje?

Najmä pri liečbe dráždivého hrubého čreva, chronickej kolitíde, detských kolikách alebo ako prevencia nádorov. Nedostatok dôkazov o účinnosti probiotík neznamená, že prinášajú aj  niektoré zdravotné výhody.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet