Ako spoznať pravé kakao

Ako spoznať pravé kakao

Kakao je vraj malý zázrak prírody. Má zaujímavú nutričnú hodnotu. Obrovský benefit spočíva v obsahu minerálnych látok, antioxidantov a polyfenolov. Tie pozitívne vplývajú na správnu reguláciu cholesterolu v krvi, kardiovaskulárny systém, ale tiež aj na obranný prvok buniek proti oxidačnému stresu.  Ako však tento zázrak spoznáte?

Čo presne je kakao?

Kakao je vyrobené z kakaových bôbov. Tie museli najskôr prejsť procesom fermentácie a následného sušenia. Čokoláda a kakao získava svoju typickú vôňu práve vďaka tomuto procesu. 

Pravé kakao je zdravšie ako obyčajné kakao na pečenie a na jeho chuť je dôležité si zvyknúť. Pri výrobe čokolády je základnou surovinou. 

Ako spoznáte kvalitné kakao?

Na etikete prírodného kakaa by malo byť uvedené, že kakao nie je alkalizované (neprešlo chemickým procesom, ktorý zvýrazňuje farbu a neutralizuje prirodzenú kyslosť kakaa). Tento proces znižuje kvalitu živín v kakau a predlžuje jeho trvanlivosť. Celým týmto procesom je kakao ukrátené o živiny a látky, ktoré sú na ňom tie najcennejšie. Odporúčame vám dopriať si skôr skutočné kakao, vďaka ktorému spoznáte i jeho zázračné účinky. 

Typickým príkladom alkalizovaného kakaa je práve veľmi obľúbené – holandské kakao. 

Prečo by ste mali kupovať kvalitné kakao?

Predovšetkým kvôli jeho benefitom. Zvyšuje hladinu antioxidantov v tele, zmierňuje bolesti, stabilizuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu, podporuje proces obnovy buniek, zabraňuje vzniku zubného kazu, bojuje proti vysokému cholesterolu a má vplyv aj na psychické rozpoloženie.

Ako spoznať a vybrať pravé kakao?

Pri nákupe kakaa je potrebné skontrolovať jeho zloženie. Malo by obsahovať minimálne 15 % tuku (zvyčajne je ten obsah do 22 %). Prítomnosť tuku zistíte aj dotykom. Kakao by sa nemalo medzi prstami sypať, ale malo by hrudkavieť. Má typickú horkú chuť a plnú svetlohnedú farbu – to však zistíte až doma. Pravé kvalitné kakao bude aj výrazne drahšie ako klasické kakao.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet