Čo najlepšie zaberá na migrénu

Čo najlepšie zaberá na migrénu

Migréna dokáže človeka vyradiť z bežného života na niekoľko hodín, či dokonca dní. Táto bolesť sa líši od klasickej bolesti hlavy. Zvyčajne príde náhle, je s ňou spojená nevoľnosť, ostrá bolesť a zahmlievanie  pred očami. Čo s ňou?

Čo vlastne je migréna?

Ide o bolesť hlavy, ktorá môže trvať od štyroch hodín až do troch dní. Zväčša ide o strednú až veľmi silnú bolesť, ktorú väčšina ľudí opisuje ako pulzujúcu bolesť na určitom mieste. K sprievodným javom patrí aj to, že vám začne vadiť okolitý zvuk a svetlo. Častokrát sa objavia tzv. hviezdičky pred očami – aura, ktorá vám dá vedieť, že migréna sa čoskoro dostaví. Objavuje sa i strata orientácie, porucha jemnej motoriky, mravčenie a znecitlivenie tela. 

Ak mávate migrény, tak iste viete, že to nie je nič príjemné. Zväčša nás odpíšu na nejaký čas. Zaujímavé  je, že migréna postihuje častejšie ženy (18 %) ako mužov (6 %). 

Ako si pomôcť pri migréne?

Veľmi dobrým pomocníkom môže byť chladná a tmavá miestnosť alebo studené obklady. Odporúčame vyskúšať i cmúľanie ľadu, ktoré zmierňuje intenzívnu bolesť. 

Iste však viete, že len prírodný pomocníci nezaberajú. Vtedy je dobré siahnuť po voľnopredajných liekoch od bolesti. Tiež sa môžete poradiť s odborníkom, ktoré medikamenty sú pre vás vhodné. Jednotlivé lieky proti bolesti majú totiž odlišný mechanizmus účinku – niektoré potláčajú okrem bolesti i zápal a horúčku.

Najviac známe lieky proti bolesti sú:

  • Paracetamol, ktorý znižuje horúčku a účinkuje proti malým a stredne silným bolestiam hlavy (Panadol, Paralen, Paracetamol i Medipyrin),

Kyselina acetylsalicylová, ktorá sa využíva na zníženie horúčky a tlmenie akejkoľvek bolesti (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin).

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet