Čo znamená šelest u detí?

Čo znamená šelest u detí?

Šelest na srdci patrí medzi časté ochorenia detí. Je dôvod báť sa ho alebo ide iba o ľahké ochorenie, ktorým si dieťa musí prejsť?

Čo je šelest? 

Ide o ochorenie, ktoré vzniká v prípade, že prietok krvi v srdci je zrýchlený. Šelest môže mať až šesť stupňov. Prejavuje sa tak, že zvuk vo fonendoskope pri srdcových ozvách nie je čistý (počuť v ňom šumenie).

Kedy šelest počuť najviac?

Vo zvýšenej miere ho počuť v prípade, že je vaše dieťa choré, má teplotu alebo kašle. Práve pri týchto „problémoch“ stúpa akcia srdca. Šelest výraznejšie počuť aj v prípade, že má dieťatko menej červených krviniek (má riedku krv).

Je šelest nebezpečný?

Šelest na srdiečku je vlastne zvuk, ktorý sám o sebe nemusí nič znamenať. Avšak, ide o prvú informáciu, ktorá vám napovie, že niečo nemusí byť v poriadku, a preto je dôležité navštíviť lekára, ktorý vás pošle na vyšetrenie ku kardiológovi. Ten na základe vyšetrení zistí, o aký druh šelestu ide. Môže vznikať aj na základe srdcovej chyby, ale pravdepodobne ide len o nevinný šelest, ktorého sa báť nemusíte.

Aký druh šelestu môže vaše dieťatko mať?

  • organický (prevažne u novorodencov, pričom ide o rôzne defekty znamenajúce srdcovú vadu),
  • neorganický (nejde o  srdcovú vadu,  dieťa treba sledovať, ale zväčša z nej vyrastie).

Nemali by ste sa obávať. Vyšetrenie srdiečka vaše dieťa nebolí. Jednoducho sa urobí sono a lekár spíše anamnézu. Lekár počúva srdce, spraví EKG a celkovo skontroluje, v akom zdravotnom stave vaše dieťa je. Zvyčajne si šelest vyžaduje len pravidelné kontroly a dieťa z neho napokon vyrastie.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet