Home office s deťmi

Home office s deťmi

Nájsť rovnováhu medzi prácou a rodinou je náročné. Ste v situácii, kedy vám ponúkli home office a ste doma s deťmi? Nestrácajte nádej, dá sa to zvládnuť.  Stačí mať zopár pravidiel a zvládnete home office s deťmi bez väčších strát. V tomto článku vám prinášame, ako to zvládnuť a nezblázniť sa.

Plánovanie

Myslíte si, že zvládnete prácu a domácnosť bez väčšieho plánovania? Všetko budete riešiť operatívne, ako príde? Omyl. Po krátkom čase zistíte, že nestíhate ani prácu, ani domácnosť. Nastane chaos. Odrazu zistíte, že byť v práci nerušená večnými otázkami detí, je veľký luxus. 

Prichádza čas na plán práce. Určte si čas, kedy budete riešiť telefonáty, rovnako vymedzte čas, kedy sa potrebujete sústrediť na prácu. 

Ak máte väčšie deti, oboznámte ich s týmto plánom a vymedzte si tento čas len prácu. Vysvetlite im, že v tomto čase vás nesmú rušiť. Starším deťom viete určiť náhradnú činnosť.

Pri menších deťoch je to náročnejšie. Ak máte doma partnera, ktorý pracuje z domu, môžete sa pri dieťati striedať. Ak nemáte túto možnosť, prehodnoťte pracovné povinnosti a to najdôležitejšie riešte v čase, kedy dieťa spí. 

Buďte fér voči šéfovi a kolegom

Otvorene sa porozprávajte so šéfom a kolegami o náplni vašej práce. Zostať doma a zarábať je super a určitým spôsobom privilégium niektorých pracovných pozícií.Nemajte však prehnané očakávania. 

Váš šéf aj kolegovia, by mali vedieť, koľko reálne stíhate pracovať. Stanovte si splniteľné ciele a vyhnite sa frustrácii. Je možné, že nebudete zvládať pracovať toľko, ako  bezdetní kolegovia.

Termíny a priority

Realisticky sa postavte tomu, čo stíhate a čo nie. Komunikujte s tímom a vytvorte si plán termínov. Naplánujte si len to, čo zvládnete reálne urobiť.  Vyhnete sa tak problémom pri nestíhaní. Snažte, aby ste splnili základné požiadavky vašej práce v stanovený čas.

Ak nastane zmena termínu alebo pracovnej činnosti, odkomunikujte to s kolegami.  

Optimalizácia

Nastavte si úroveň, ktorú fyzicky zvládate. Myslite na to, že okrem práce, detí a domácnosti potrebujete  čas pre seba.

Počas práce nezabúdajte na pitný režim alebo chvíľku meditácie.

Nestíhate? Nevadí. Doprajte si aspoň kvalitnú stravu a dostatok spánku. Ak sa dá, choďte spať skôr. Celej rodine prospeje, ak ráno vstanete dobre vyspatá a môžete sa vrhnúť do práce. 

Komunikácia

Rozprávajte sa veľa so svojím partnerom. V prvých týždňoch budete potrebovať oporu. Je možné, že niektoré veci v domácnosti nebudete stíhať a prerozdelíte si ich. 

Ak ste z niečoho frustrovaná alebo vás niečo hnevá, povedzte mu to. Je možné, že ani nevie, že robí niečo zle. Komunikácia je veľmi dôležitá. 

Ste matka samoživiteľka? Poraďte sa s kamarátkou, mamou, sestrou. Nájdite si človeka, ktorý vám rozumie. 

Ešte stále máte strach? Skúste nájsť pozitíva práce z domu. Nikto vás nekontroluje, koľkokrát si odbehnete do kuchyne alebo či relaxujete už pri druhej kávičke. Dôležité je, že ste prácu odovzdali v stanovenom čase a kvalite. 

Viete, čo pomáha mne? Ranná sprcha a káva, pohodlné tepláky a jednoduchý make up. A áno, mám doma dieťa.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet