Odkedy môžu deti prijímať lepok

Odkedy môžu deti prijímať lepok

Názory v tomto smere sa dosť líšia. Podávať dieťatku lepok už pri príkrmoch alebo radšej počkať? To si povieme v tomto článku.

Prečo je okolo lepku taký rozruch? 

Predovšetkým preto, že nesprávna doba „zavedenia“ lepku do stravy môže vyvolať intoleranciu na lepok, tzv. celiakiu. Ide o nepríjemné ochorenie, ktoré spôsobuje obmedzenia a rôzne zdravotné problémy.

Ako začať podávať lepok?

Môžete naraziť na rôzne odporúčania. Riziko vzniku celiakie záleží od toho, v akom množstve je deťom lepok podávaný. Treba však začínať postupne. Trochu lepku môžete začať pridávať tak, že do zeleninovej polievky pridáte zápražku zo pšeničnej krupice. Treba si dať pozor na sušienky, piškóty a rôzne pochutiny – okrem lepku obsahujú aj rôzne iné zložky ako sú napr. vajíčka a cukor. 

Začať s lepkom skôr alebo až neskôr?

Riziko celiakie sa výrazne zvyšuje v prípade, že je lepok podávaný dieťatku ešte predtým, než ukončí 4. mesiac. Hoci niektoré odporúčania vravia, že je lepšie skôr ako neskôr, treba dbať na to, aby to nebolo príliš skoro. Tiež záleží od dojčenia – má totiž veľký ochranný vplyv pred vznikom celiakie a lepok by sa mal teda zaviesť v dobe, kedy dieťatko prijíma materské mlieko. V ideálnom prípade, ak žena dojčí ešte dlho po tom, ako bol zavedený lepok do stravy. Ak dojčíte kratšie, treba s lepkom začať o niečo skôr, ak však plánujete dojčiť až do jedného roka, tak zavedenie lepku môžete odložiť aj na neskôr.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet