Pleť ako zrkadlo zdravia

Pleť ako zrkadlo zdravia

Hoci sa o pleť staráme, čistíme ju a prostredníctvom rôznych kozmetických prípravkov jej dodávame potrebnú výživu, nemusí vyzerať zdravo. Pôsobí na ňu veľa faktorov, ktoré nie vždy máme pod kontrolou, resp. účinky podceňujeme. Na čo je potrebné dbať, aby sme sa neoberali o peknú a zdravú pleť?

Kvalitný spánok

Spánok je liek. Presnejšie kvalitný spánok. Počas spánku sa uvoľňuje melatonín – hormón, ktorý je zodpovedný za regeneráciu buniek, potláča stres, má antioxidačné účinky, podporuje imunitný systém a chráni pred ochoreniami. Ak náš spánok nie je kvalitný, tak sa tohto hormónu tvorí málo. Naša pleť je potom dehydrovaná, má rozšírené póry a je náchylnejšia na tvorbu vrások.

Stres

Stres prispieva k mastnej pokožke, akné, oslabenej funkcii kože, zníženej hydratácii a schopnosti regenerácie. Hoci sa stresovým situáciám nikto z nás nevyhne, je dobré, ak ho vieme obmedziť. 

Pohyb

Pohyb podporuje cirkuláciu krvi a vďaka dobrému prúdeniu sa do kože dostávajú výživné látky. Zároveň sa podporuje aj tvorba kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre mlado vyzerajúcu pleť. Cvičenie tiež napomáha vyplavovaniu toxínov z tela, uvoľňuje póry a znižuje stres. Pravidelný pohyb tak podporuje zdravšiu a lepšie vyzerajúcu pleť. 

Vývážená strava

Aby naša pleť vyzeralo mlado a sviežo, je potrebné konzumovať vyváženú stravu. Zdravá pleť si vyžaduje jedlá s vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Ovocie, zelenina, orechy, strukoviny, ryby a ďalšie potraviny bohaté na vitamíny a minerály by nemali v našich jedálničkoch chýbať. Dbajte aj na pitný režim, obmedzte požívanie alkoholu a na kofeínové nápoje si dajte pozor najmä vo večerných hodinách (nemali by ste kvalitný spánok). 

Komplexná starostlivosť

Kvalitný a dostatočný oddych, výživná a plnohodnotná strava, cvičenie, pitný režim a odbúranie stresu a zlozvykov sú základom starostlivosti o pleť. Keď k tomu pridáme ešte aj dôslednú hygienu prispôsobenú stavu a typu našej pokožky, tak spĺňame všetky predpoklady na to, aby bolo naša pleť zdravá a krásna. 

Zlozvyky

Aj zlozvyky ako sú fajčenie či dotýkanie sa tváre prispievajú k nezdravej pleti. Ak sa počas dňa dotýkame tváre rukami, tak si prenášame na pleť rôzne nečistoty a baktérie. To vedie k zápalom a kožným infekciám. Fajčenie zas pripravuje pokožku o živiny, pevnosť a kyslík, urýchľuje starnutie a spomaľuje funkciu regenerácie. 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet