Prečo sa stále toľko potíme?

Prečo sa stále toľko potíme?

Potíme sa neustále. A to nielen počas  horúceho leta, ale i počas zimy. Niekedy dokonca stačí len stresová situácia, z ktorej nás oblieva pot. Vo všeobecnosti sa potíme preto, že dochádza k prirodzeným procesom zvlhčovania pokožky a teda aj ochladzovaniu v horúcich letných dňoch. Z tela sa prostredníctvom potenia dostávajú škodlivé látky. 

Potenie vo všeobecnosti

Potenie predstavuje prirodzenú ochranu tela pred prehriatím, pretože pot, ktorý potné žľazy vyprodukujú, naše telo ochladzuje. Termoregulačnú funkciu dokazuje aj zloženie potu – 98 – 99 % tvorí voda, zvyšok sú sodík, draslík, vápnik, chlór, horčík, močovina, aminokyseliny, kyselina mliečna, lieky a vitamíny. Tento pot produkujú potné žľazy, tzv. malé žľazové klbká, ktoré sa nachádzajú pod pokožkou. 

Na celom tele ich je obrovské množstvo. Je to približne 2 – 4 miliónov potných klbiek. Avšak, na tele sú aj apokrinné potné žľazy, ktorých je menej, ale produkujú pot s typickým zápachom. Tieto žľazové klbká sú väčšie a ich ústie je vo vlasovom folikule. Začínajú fungovať už v puberte. Najčastejšie ich nájdeme v podpazuší, okolo prsných bradaviek, pupka či konečníka. Tento pot býva mliečne zakalený a tiež obsahuje množstvo organických látok. Priemerná denná produkcia potu predstavuje pol až jeden a pol litra za deň.  Pri zvýšenej fyzickej námahe je to dokonca ešte viac – až do desať litrov. 

Čo s nadmerným potením?

Vo väčšine prípadov signalizuje zdravotný problém, ktorý vôbec nemusí byť banálny. Studený pot býva príznakom zlyhávania srdca alebo príznakom otravy. 

Nadmerné potenie trápi deti i dospelých. Najčastejšie postihuje dlane, tvár, podpazušie, chodidlá a v niektorých prípadoch aj celé telo. Spôsobené môže byť obezitou, nadmernou fyzickou záťažou, aklimatizáciou, metabolickými poruchami , ale tiež aj strachom, bolesťou, trémou či radosťou. Nadmerne sa môžete  potiť  aj v prípade, ak máte zvýšenú funkciu štítnej žľazy, zmeny v hormonálnej rovnováhe, požívate často alkohol, máte chronickú infekciu a podobne.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet