Prehľad očkovania detí

Prehľad očkovania detí

Očkovanie detí je častou diskusnou témou mnohých mamičiek. Ktoré očkovanie je povinné a ktoré odporúčané? Človek má v tom občas dosť veľký zmätok. Veď možno ani nevieme, kedy a proti čomu by sa malo naše dieťa očkovať. V tomto článku si o tom povieme viac.

Aký je rozdiel medzi povinným a odporúčaným očkovaním?

Povinné očkovanie je plne hradené zo zdravotného poistenia. Odporúčané očkovanie dopláca rodič, čiže vy. V prípade nepovinných očkovaní by ste mali požiadať svojho lekára o bližšie informácie, pretože on nie je povinný vás o nich informovať. 

Povinné očkovanie detí

Malo by byť vykonané do roku a pol. Vaše dieťa by malo absolvovať očkovanie tromi druhmi vakcín. Po tomto povinnom očkovaní je v priebehu života potrebné vykonať ešte preočkovanie. Dosiahne sa tak dlhotrvajúca ochrana. Neskôr je preočkovanie až v dospelosti a to konkrétne proti záškrtu a tetanu v 30. veku života. Potom sa očkuje každých 15 rokov. 

Celý aktuálny očkovací kalendár nájdete na http://www.uvzsr.sk/kalendar/ 

Odporúčané očkovanie detí

Očkovanie považujeme za zásah do organizmu. Nerozhodujte preto o ňom sami, ale poraďte sa s vašou pediatričkou. Nezabúdajte však na to, že odporúčané očkovanie nie je hradené zdravotnou poisťovňou. Tiež myslite na to, že vakcíny sú od rôznych výrobcov a z toho dôvodu máte možnosť výberu z viacerých vakcín. Zvyčajne je rozdiel v počte dávok, cene a v šírke ochrany. 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet