Reakcie detí po očkovaní

reakcie-deti-po-ockovani

Pravdepodobne sa chystáte na očkovanie alebo ho máte práve za sebou. S očkovaním prichádza aj niekoľko reakcií, resp. môže prísť. Ktoré sú po očkovaní normálne? Ako sa o vaše dieťatko postarať a na čo si dať pozor?

Na začiatok odporúčame, aby ste si zistili, aké sú možné nežiaduce reakcie, ktoré môže dané očkovanie vyvolať. Najlepšie bude, keď sa informujete priamo u lekára. Avšak, ide o možné nežiaduce účinky, tzn. že žiadne nemusia nastať. 

Po očkovaní počkajte ešte v čakárni 

Očkovanie je zásah do organizmu, ktorý môže vyvolať anafylaktický šok. Preto radšej počkajte v čakárni lekára aspoň 30 minút po očkovaní. V prípade najhoršieho budete mať lekársku odbornú pomoc ihneď po ruke. 

Čo v prípade, ak sa ukáže zvýšená teplota?

Po očkovaní sa veľmi často zvykne ukázať zvýšená teplota. Dokonca, niektorí rodičia deťom podávajú tabletky proti teplote ešte pred očkovaním. Niekto to odporúča, niekto zase až v prípade, že horúčka sa ozaj ukáže. Očkovanie totiž tú horúčku vôbec nemusí vyvolať. Teplota by sa mala zrážať až v prípade, že sa vyšplhá nad 38,5 °C. 

Čo v prípade opuchov po očkovaní?

Niekedy sa v mieste vpichu vytvorí opuch. Pri malých deťoch odporúčame ihneď po očkovaní nalepiť chladivé náplaste, ktoré zabránia opuchu. Ak však opuch vznikne, postihnuté miesto môžete natrieť octanovou masťou, príp. použite studené obklady. 

V prípade, že by sa ranka naplnila hnisom, je potrebné na to upozorniť detského lekára a túto situáciu riešiť priamo s ním.

Je dôležité hlásiť vzniknuté nežiaduce účinky?

Áno. Nežiaduce účinky by sa mali hlásiť, urobiť by ste tak mali vy alebo lekár. 

Okrem opuchu a horúčky sa môžu vyskytnúť aj iné nežiaduce účinky, ktoré môžu mať vážnejší priebeh. Hoci nie sú časté, tak je potrebné sledovať vaše dieťatko a uistiť sa, že všetko je v poriadku. Akékoľvek zmeny v správaní, malátnosť, nechuť do jedla, pocit na zvracanie, nadmerná spavosť či podobné stavy môžu súvisieť s očkovaním.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet