Rozhovor s Ivetou Hrabovskou – autorkou Gentlejam

Iveta Hrabovská gentlejam

Podnikateľka, manželka a matka. Nie každá žena dokáže skĺbiť prácu a rodinu. Ako sa to podarilo Ivetke Hrabovskej?

Súčasťou online magazínu ŽENY online budú aj rozhovory s inšpiratívnymi ženami. Na úvod vám prinášame rozhovor s Ivetkou Hrabovskou, majiteľkou Gentlejam, exkluzívnej značky džemov s alkoholom.

Mohla by ste nám povedať niečo viac o sebe a o tom, čomu sa venujete?

Zvyknem hovoriť, že vytváram jedinečný gastronomický zážitok. Všetci vo firme sme totiž tak trochu barbari, pretože do nami vyrábaných produktov lejeme taký alkohol, ktorí si ľudia dávajú iba na výnimočné príležitosti (Diplomático rum, Hendrick´s gin, Metaxa Private Reserve, prémiové portské vína, KBŠ, škótske whiskey a pod.). Ja mám na starosti vývoj receptúr, marketing a obchod, takže tú najkreatívnejšiu prácu.

Ako to celé začalo s vašim podnikaním?

Pracovala som v jednom korporáte a tak trošku som vyhorela. Potom pri jednej fľaši vína mi napadlo vytvárať džemy a omáčky s alkoholom. No a od toho momentu som si začala tvoriť svoju vlastnú značku. Priznám sa, že v momente, kedy som si povedala, že z tohto nápadu urobím biznis plán, som mala na účte iba 400 Eur. Pracovala som ale ešte pre predošlého zamestnávateľa, a tak som celú výplatu dávala do Gentlejam.

Cesta za úspechom býva neraz tŕnistá. Pamätáte sa na nejaké prekážky, ktoré vás takmer odradili od vlastného podnikania?

Hahaha, no tých bolo. Prakticky jedna prekážka nám skoro úplne zmarila plány o podnikaní. Džemy a omáčky s alkoholom totiž vôbec ešte nie sú v úradných tabuľkách, a tak sme mali obrovské problémy vôbec zistiť ako vyskladať etikety, čo všetko má obsahovať výrobňa a pod. Nakoniec nám dokonca prišlo aj oznámenie, že vzhľadom k tomu, že naše džemy obsahujú alkohol, nemôžeme ich volať džemy ale nátierky – skoro ma porazilo. Hovorila som si… Gentlejam nátierka? To hádam nie! A tak som sa pustila do študovania vyhlášok a zákonov, a našla som nejakú výnimku, do ktorej sme spadali. Prešlo nám to.

No a potom bolo niekoľko prípadov, keď sme naďabili na podvodníkov a prišli o obrovské peniaze. To sa stalo dokonca v prvý rok podnikania. Bola to podpásovka ale vstali sme opäť na nohy a išli od znova. Každopádne to bolo hrozné obdobie.

Čomu sa Ivetka Hrabovská rada venuje vo voľnom čase?

Moja srdcová záležitosť je pole fitness. Dvakrát do týždňa si chodím tiež zabehať a zacvičiť crossfit. Je to tak… najviac vypnem pri športe.

V ktorej role sa cítite najlepšie? Podnikateľka, manželka alebo matka?

Úprimne? Asi v role podnikateľky. Milujem svojho manžela a syna, ale keď pracujem, som ako ryba vo vode.

Vieme, že matkou ste sa nestali tradične. Povedali by ste nám k tomu viac? Prečo ste sa rozhodli pre adopciu?

Je to jednoduché. Nechceli sme už čakať na zázrak, a tak sme sa rozhodli byť zázrakom pre niekoho druhého.

Bola adopcia náročný proces?

Adopcia nebola náročná, skôr trošku zdĺhavá… Od momentu, kedy sme podali žiadosť až po moment, kedy sme dostali Miška ubehol jeden rok. Keby sme chceli mladšie dieťa, čakali by sme omnoho viac… pokojne aj 5 – 10 rokov. My sme si dali do žiadosti dieťa do 4 rokov.

Ako ste to spolu s manželom zvládali?

Prvý rok života s Miškom bol asi najhorší v mojom živote, no dali sme to len kvôli tomu, že sme s manželom držali spolu. Neuveriteľne sa ľúbime. Snažili sme sa o všetkom rozprávať, aplikovať rady terapeutov do každodenného života a nevzdávali sme sa. Verili sme, že raz sa to zlomí.

gentlejam

Myslíte si, že pri adoptívnych deťoch vznikne medzi rodičmi a dieťaťom láska?

Samozrejme. Dokonca som presvedčená, že tam vznikne niečo viac ako láska.

Aký čas ubehol od adopcie? Zmenilo sa niečo od začiatkov? Ak áno, čo presne?

Miško má 5 rokov a aktuálne je u nás 15 mesiacov. Od momentu, keď k nám prišiel, sme začali pracovať hlavne na vytvorení bezpečnej väzby, pretože Miško si prešiel niekoľkými rodinami za svoj krátky život. Takže toto bola alfa a omega. Dať mu toľko lásky a istoty, koľko si ani neviete ani predstaviť. Podľa terapeutov bolo najdôležitejšie mu ukázať ako veľmi ho ľúbime a že od nás už neodíde. Akákoľvek výchova musela ísť bokom. Bolo to inak pre nás veľmi ťažké, pretože Miško je znamením baran, a keď nie je niečo po jeho vôli, dá to emočne celkom výrazne najavo. U nás sa nikdy nekričalo… s manželom sme pomerne dosť kľudní ľudia, takže sme si na jeho amočné stavy museli zvyknúť. V konečnom dôsledku, Miško prechádzal fázou hnevu, pretože sme ho zobrali z profesionálnej rodiny, v ktorej žil 2,5 roka a myslel si, že tam zostane naveky. My sme mu od základov zmenili život. Pravdupovediac, sa mu vôbec nečudujem, že to takto zle prežíval. Ktovie ako by sme to dali my.

Ako ste ako rodina zvládali krízu s koronou? Utužilo to vaše vzťahy?

Bol to riadny šok. Zo dňa na deň Miško prestal chodiť do škôlky a my sme museli úplne zmeniť režim. Firma ale musela fungovať, takže sme nabehli na kvázi striedavú opateru. Matej mal Miška doobeda, ja poobede. Potom nabehla babka a tá ho mávala doobeda, aby sme my mohli pracovať na 100%. Nemohli sme si dovoliť úplne firmu vypnúť. Chvalabohu sme to ale prežili v zdraví a v konečnom dôsledku som aj rada, že sme boli dva mesiace spolu doma. Áno, utužilo to naše vzťahy, aj keď je pravda, že to vôbec nebolo ľahké.

Podpísala sa korona kríza na vašom biznise?

Áno. Aj personálne, aj finančne. Počas pandémie sa nám úplne stopol veľkoobchod, ktorý bol pre nás hlavný zdroj príjmov, ale zapli sme všetky kreatívne bunky a vymýšľali sme mnoho kampaní, akcií a noviniek. Pravidelne som sa vzdelávala a aspoň 4x do týždňa som absolvovala nejaké webináre a školenia. Oplatilo sa. Prežili sme vďaka eshopu, ktorý vďaka aplikovaniu skúseností zo školení začal fungovať ako nikdy predtým.

Máte nejaký osobný cieľ do budúcnosti?

Nemám nejaký osobný cieľ. Ale milujem cestovanie. Takže môj osobný cieľ do budúcnosti je spoznať väčšinu sveta.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet