Zatvorená škola

Zatvorená škola

Nový koronavírus spôsobil, že vzdelávanie na školách môže prebiehať dištančnou formou. Dištančné vzdelávanie je vzdelávanie, v ktorom učiteľ (tútor) a študujúci sú oddelení v čase alebo mieste, príp. v oboch. Rodičia a učitelia boli hodení do vôd, v ktorých nevedia plávať. Ako si pomôcť v čase, keď bola dieťaťu udelená takáto forma vzdelávania? Prinášame rodičom zopár tipov, ako to zvládnuť.

Plán práce

V prvom rade si netreba dištančnú formu vzdelávania mýliť s prázdninami. Prázdniny sú určené na psychohygienu a oddych. Vaše dieťa musí zvládnuť požiadavky učiteľa a jeho predstava o zatvorenej škole bola iná. 

V prvom kroku mu nastavte režim, ktorý by malo dodržiavať. Pokojne popustite od skorého vstávania, ale majte napamäti, že ideálny čas na učenie začína cca medzi 8:00 – 9:00 ráno. Stanovte si čas, kedy si sadne k úlohám a bude pracovať. Nezabúdajte na prestávky. Aj v škole ich majú a bude sa ich dožadovať aj doma. Počas prestávky si nastavte pravidlá, napríklad aj prestávka je čas bez telefónu, počítača, televízie. Dieťa rýchlo vpadne do tejto formy oddychu a bude problém ho odtrhnúť od obrazovky.

Povinnosti

Vysvetlite im, že najskôr práca potom zábava. Ak pracujete z domu, toto je ideálny čas, kedy môžete pracovať bez vyrušenia. Rovnako nechajte pracovať aj dieťa. Je možné, že mu budete musieť niektoré úlohy vysvetliť alebo mu s nimi pomôcť. Najskôr mu dajte vypracovať úlohy, ktoré zvládne aj samo. Potom si vyčleňte čas, kedy budete pracovať spoločne. 

Ak chodíte do práce, prichystajte dieťaťu úlohy deň vopred  a nech vypracuje len tie, ktoré vie vypracovať bez vašej pomoci. Zbytok urobíte neskôr. 

Ak máte problém s množstvom úloh alebo ich nepochopením, pokojne kontaktujte daného učiteľa. V čase sociálnych sietí dokážu takýmto spôsobom komunikovať predovšetkým staršie deti. 

Učebnice

Nechalo si dieťa učebnicu v škole alebo ju stratilo? Nezúfajte. Existuje portál https://www.e-ucebnice.sk/. Prípadne požiadajte o pomoc danú školu. V najhoršom prípade vám môže učiteľ alebo spolužiak potrebné strany prefotiť. 

Komunikujte

Zdá sa vám, že vaše dieťa je zavalené úlohami? Spojte sa a komunikujte s učiteľom. Využívajte spätnú väzbu. Ideálne by bolo, keby vyučujúci zadávali úlohy v jednotnom čase, aby ste neboli v neustálom pozore. Skúste navrhnúť zlepšenie, prípadne pomôcť učiteľovi s on line hodinami. 

Pomoc

Pri niektorých učivách a úlohách bude potrebovať vaše dieťa pomoc. Nezúfajte, ak nie ste jadrový fyzik alebo sa nekamarátite s matematikou či cudzím jazykom. Mnohé učivá si viete nájsť na internete. Ak ste v koncoch, oslovte učiteľa daného predmetu. Opäť je dôležitá komunikácia rodič – učiteľ. 

Pokoj a rozvaha

Väčšina z nás nemá doma malého Einsteina. Pokúste sa zachovať chladnú hlavu. Nikto učený z neba nespadol. Je to náročné, ale deti nemôžu za to, že škola je zatvorená. Skúste nájsť spoločnú cestu, ako to zvládnuť. V hneve častokrát povieme veci, ktoré nechceme. Deti sú veľmi citlivé a vnímavé. Áno, je to ťažké, ale sme v tom spolu. 

Oddych

Doprajte mu čas na oddych a relaxáciu. Po splnení školských povinností mu nechajte priestor a čas pre seba. Ak chce spať, nech spí, ak chce čítať knihu, nech si ju číta.

V tomto čase chýba deťom sociálny kontakt s kamarátmi. Dohodnite sa s ostatnými rodičmi a zabezpečte, aby deti medzi sebou komunikovali. Po vypracovaní úloh je na to ideálny čas. Sociálne siete nám umožňujú aj videohovory. Máte strach, že dieťa bude tráviť veľa času na telefóne? Nastavte mu rodičovskú zámku.

Plníme rolu matky, učiteľky, kuchárky, upratovačky, rozhodcu, sudcu… Skúsme si popri tom nájsť čas aj pre seba. Veď si to zaslúžime. 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Prihláste sa do svojho účtu

Vytvorte si nový účet